تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۲ اخبار, دفتر امام جمعه, شورای فرهنگ عمومی


امام جمعه شهرستان قشم: توسعه فرهنگ ضریب امنیت جامعه را ارتقاء می دهد


 در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی سال ۱۳۹۲ شهرستان قشم که با حضور مسئولین و متولیان فرهنگی شهرستان برگزار شد امام جمعه شهرستان گفت: توسعه بخش فرهنگ در هرجامعه به توسعه بخش های سیاسی، اقتصادی و قضایی و ارتقاء ضریب امنیت آن جامعه منجر می شود.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامت قشم ، حجت […]

 در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی سال ۱۳۹۲ شهرستان قشم که با حضور مسئولین و متولیان فرهنگی شهرستان برگزار شد امام جمعه شهرستان گفت: توسعه بخش فرهنگ در هرجامعه به توسعه بخش های سیاسی، اقتصادی و قضایی و ارتقاء ضریب امنیت آن جامعه منجر می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامت قشم ، حجت الاسلام والمسلمین رضا جوکار رئیس شورای فرهنگ عمومی  شهرستان قشم ضمن بیان اهداف تشکیل این شورا گفت: بر اساس آیات قرآن سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی کند مگر آنکه خودشان سرنوشت شان را تغییر دهند ، لذا انقلاب اسلامی که با مشیت الهی و با دستان پرتوان مردم انجام شد و حکومتی را بنا نهادند که پایه و اساس آن اسلام بود و مردم خواستار تغییر وضعیت فرهنگی و احیای دین بودند.

وی افزود : مهمترین دغدغه کسانی که مسئولیت دارند می بایست مسائل فرهنگی باشد ودر این صورت است که معضلات اجتماعی هم کمتر خواهد شدو پرونده های ارجاعی به دستگاه قضایی و نیروری انتظامی کاهش می یابد.

حجت الاسلام والمسلمین رضا جوکار افزود: دغدغه های ما در بخش های مختلف، زمانی برطرف خواهد شد که دغدغه اصلی ما فرهنگ و حل مشکلات و معضلات فرهنگی جامعه باشد.

وی با استناد به سخنان حضرت امام خمینی(ره) هدف از انقلاب را نیز توسعه فرهنگ و پیاده شدن تعالیم قرآن و موازین اسلام در جامعه خواند و گفت: همه مسئولان موظفند در توسعه فرهنگ مشارکت فعال داشته باشند .

به گفته وی با فعال شدن شورای فرهنگ عمومی در شهرستان قشم مشکلات و معضلات فرهنگی این شهرستان بررسی می شود و در نشست های ماهانه اعضای این شورا برای حل آنها چاره اندیشی خو اهد شد.

امام جمعه قشم برخورد با سنت ها و بدعت های نادرست و احیا سنت های اصیل را از جمله اهداف شورای فرهنگ عمومی اعلام کرد و گفت: هماهنگ ساختن همه فعالیت های فرهنگی برای جلوگیری از موازی کاری و اتلاف سرمایه جامعه از دیگر اهداف این شورا محسوب می شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزایش اعتیاد ،‌طلاق و خودکشی را از نشانه های معضلات فرهنگی اعلام کرد و گفت ‌:می بایست واقعیت های جامعه را دید و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شد و تصمیمات ما نبایستی بر اساس ایده آلهای ذهنی باشد.

رئیس دادگستری شهرستان هم در این جلسه اظهار داشت : متاسفانه قبح طلاق در جامعه شکسته شده است و مراجعات زیادی برای طلاق به دادگستری انجام می گیرد که ریشه های آن را می توان در فعالیتهای شبکه های ماهواره ای یافت.

دکتر حبیبی جانشین مدیر عامل منطقه آزاد هم عنوان کرد: برای درمان مشکلات فرهنگی بایستی عینک بدبینی و خوشبینی را برداریم و واقع بین شویم ، ملت ایران با فرهنگ بالایی که داشتند توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند و در هشت سال دفاع مقدس جوانان ما با فرهنگ جهادی توانستند از میهن دفاع کنند .

وی افزود: تا زمانی که مشکلات اقتصادی و بیکاری وجود دارد به طور قطع افزایش فساد و فحشا را در جامعه خواهیم داشت.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج تغییر الگوهای رفتاری را از اهداف جنگ نرم دشمن دانست و گفـت: نبایستی کار فرهنگی را مختص به زمان و مناسبت خاصی کرد و از طرفی برنامه های فرهنگی که انجام می شود بایستی برای تمام اقشار ومخاطبین تاثیر گذار باشد لذا در ابتدا می بایست برآورد وضعیت فرهنگی شهرستان تهیه شود .

فرماندار شهرستان قشم و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی هم فرهنگ را یک مقوله نرم افزاری عنوان کرد و از مدیران شهرستان خواست تا بر اساس وظیفه قانونی خود معضلات فرهنگی و اجتماعی را بررسی و راهکار رفع آن را احصا نمایند.

مدیر حوزه علمیه ریحانه الرسول(س) استفاده از نیروهای طلبه و روحانی را به عنوان مشاور و مربی پرورشی و همچنین استفاده از نشریات ورسانه را برای آگاهی دادن و افزایش بصیرت خواستار شد.

تهیه برآورد وضعیت فرهنگی شهرستان توسط ناحیه مقاومت ، راه اندازی سایت و تلفن گویای شورا ، تهیه سند چشم انداز فرهنگی شهرستان ، نظارت و بازدید از نمازخانه های مسیر و سطح شهر قشم و برگزاری نماز جماعت در اماکن پر تجمع در عید نوروز توسط سازمان تبلیغات و مبارزه با نمادهای ضد دینی از مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بود که توسط رئیس شورا اعلام گردید.

بررسی معضلات و ویژگی های فرهنگی که در جامعه شهری و روستایی آن منطقه وجود دارد، و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان تلاش برای حذف سنت های غلط رایج و تشویق مردم بر حفظ و تقویت ارزش های دینی، مذهبی و فرهنگی منطقه ارائه گزارش سالانه از وضع فرهنگ عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستانها برای فعالیت در جهت ارتقای فرهنگ عمومی منطقه ارائه برنامه ای مدوّن وهمسو برای هماهنگ ساختن دستگاه ها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیر دولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسائل فرهنگی برنامه ریزی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، از طریق ملزم کردن مدیران دستگاه ها و نهادهای شهرستان اتخاذ شیوه های تشویقی و نظارتی در شهرستان ازسوی شورای فرهنگ عمومی به منظور اعتلا و شکوفایی اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف بررسی آثار فرهنگی مرتبت بر سیاست ها و اجرای طرح و برنامه های اقتصادی، اجتماعی در شهرستان به منظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آن ها با اصول سیاست فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاههای اجرایی شهرستان مطالعه سیاستهای فرهنگی ابلاغی از مرکز استان و کشور، اظهار نظر نسبت به موضوعات مطروحه و تهیه گزارش های مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستان ها و پی گیری مصوبات شورای فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان از جمله وظایف شورای فرهنگی عمومی شهرستان است.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)