تاریخ انتشار:۱۶ آبان ۱۳۹۷ اخبار, گالری تصاوير


مردم قشم در ۲۸ صفر به سوگ نشستند


همزمان با ۲۸صفر مصادف با ۱۶ آبانماه، هیئات مذهبی شهرستان قشم با تجمع در صحن مضجع شریف امام زاده سید مظفر شهر قشم در عزای رحلت نبی اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)  به سوگ نشستند.

به گزارش پایگاه خبری امامت قشم طی این سنت دیرینه، پیرغلامان حریم اهل بیت علیهم السلام و جوانان ولایی قشم لباس مشکی بر تن پوشیده و در مساجد خود به نوحه‌خوانی محلی می‌پردازند که سخنرانی روحانیون در تبیین معارف و ذکر مصائب اهل بیت نبوت پایان بخش این قسمت از برنامه است.

در ادامه، عزاداران قشمی با طلایه داری پیرغلامان، مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی مسیر منتهی به امام زاده سید مظفر این شهر را می‌پیمایند و با تجمع در صحن آن مضجع شریف به اقامه عزای محلی می پردازند.

عزاداری محلی قشمی‌ها به سبک سینه‌زنی ایستاده است که طی آن حلقه های مختلفی از عزاداران تشکیل و مداحان در مرکز این حلقه‌ها قرار می گیرند.

پیرغلامان اولین حلقه عزادار را تشکیل می دهند و پس از آن حلقه‌های بعدی به نسبت جمعیت عزادار و فضای موجود تشکیل می شود.

حالت سینه‌زینی در سبک عزاداری محلی قشمی‌ها برگرفته از صیادی با تور ماهی‌گیری است که به هنگام جمع کردن تورها به طور مستمر به شیوه‌ای موزون خم و راست می شوند.

جهت حفظ هماهنگی و یکسان‌سازی زمان خم و راست شدن به هنگام عزاداری، پای عزاداران همانند علامت ضرب در کنار هم قرار می گیرد و معمولا دست چپ خود را روی کمر نفر کناری قرار می دهند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)